ESR18EZPJ514
DigiKey Part Number
RHM510KITR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM510KICT-ND - Cut Tape (CT)
RHM510KIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR18EZPJ514
Description
RES 510K OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ESR18EZPJ514 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)