ESR18EZPJ361
DigiKey Part Number
RHM360ITR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM360ICT-ND - Cut Tape (CT)
RHM360IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR18EZPJ361
Description
RES 360 OHM 5% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ESR18EZPJ361 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)