ESR18EZPF1003
DigiKey Part Number
RHM100KAFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM100KAFCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM100KAFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR18EZPF1003
Description
RES 100K OHM 1% 1/2W 1206
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESR18EZPF1003 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)