ESR18EZPD1801
DigiKey Part Number
846-ESR18EZPD1801TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR18EZPD1801
Description
ANTI SURGE CHIP RES 1206 .5%
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)