ESR10EZPJ363
DigiKey Part Number
RHM36KKTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM36KKCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM36KKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPJ363
Description
RES 36K OHM 5% 2/5W 0805
Detailed Description
36 kOhms ±5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ESR10EZPJ363 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)