ESR10EZPF3900
DigiKey Part Number
846-ESR10EZPF3900TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR10EZPF3900CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR10EZPF3900DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPF3900
Description
RES 390 OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
390 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ESR10EZPF3900 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)