ESR10EZPD3601
DigiKey Part Number
846-ESR10EZPD3601TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR10EZPD3601CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR10EZPD3601DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPD3601
Description
RES 3.6K OHM 0.5% 2/5W 0805
Detailed Description
3.6 kOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)