ESR10EZPD1501
DigiKey Part Number
846-ESR10EZPD1501TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPD1501
Description
ANTI SURGE CHIP RES 0805 .5%
Detailed Description
1.5 kOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)