ESR10EZPD1003
DigiKey Part Number
846-ESR10EZPD1003TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR10EZPD1003
Description
ANTI SURGE CHIP RES 0805 .5%
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)