ESR03EZPJ565 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
5.6 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
ESR03EZPJ565
DigiKey Part Number
RHM5.6MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR03EZPJ565
Description
RES 5.6M OHM 5% 1/4W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESR03EZPJ565 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)