ESR03EZPF5103
DigiKey Part Number
846-ESR03EZPF5103TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR03EZPF5103CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR03EZPF5103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR03EZPF5103
Description
RES 510K OHM 1% 1/4W 0603
Detailed Description
510 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESR03EZPF5103 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)