ESR03EZPF1602 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 4.943
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 77.804
Datasheet
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
YAGEO
16 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
ESR03EZPF1602
DigiKey Part Number
ESR03EZPF1602-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR03EZPF1602
Description
RES 16K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESR03EZPF1602 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)