ESR03EZPD2201
DigiKey Part Number
846-ESR03EZPD2201TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR03EZPD2201CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR03EZPD2201DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR03EZPD2201
Description
RES 2.2K OHM 0.5% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)