ESR01MZPJ1R0
DigiKey Part Number
846-ESR01MZPJ1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-ESR01MZPJ1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
846-ESR01MZPJ1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR01MZPJ1R0
Description
RES 1 OHM 5% 1/5W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
-200/ +500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)