BV1HL045EFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BV1HL045EFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1HL045EFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1HL045EFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1HL045EFJ-CE2
Description
BUILT-IN OUTPUT DIAGNOSIS 1CH HI
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.5A 8-HTSOP-J
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Mfr
Rds On (Typ)
45mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Ratio - Input:Output
1:1
Grade
Automotive
Output Configuration
High Side
Qualification
AEC-Q100
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
On/Off
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage - Load
6V ~ 28V