BU32TA2WNVX-TR
DigiKey Part Number
846-BU32TA2WNVX-TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BU32TA2WNVX-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-BU32TA2WNVX-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU32TA2WNVX-TR
Description
IC REG LINEAR 3.2V SSON004X1216
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SSON004X1216
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU32TA2WNVX-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.2V
Supplier Device Package
SSON004X1216
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 200mA