BU13TD2WNVX-TL
DigiKey Part Number
846-BU13TD2WNVX-TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BU13TD2WNVX-TLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-BU13TD2WNVX-TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU13TD2WNVX-TL
Description
IC REG LIN 1.3V 200MA 4SSON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SSON004X1010
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SSON004X1010
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 200mA