BU12JA2DG-CTR
DigiKey Part Number
846-BU12JA2DG-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BU12JA2DG-CCT-ND - Cut Tape (CT)
846-BU12JA2DG-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU12JA2DG-CTR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 5-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 5-SSOP
Category
PSRR
68dB (1kHz)
Mfr
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V