BP5718A12
DigiKey Part Number
BP5718A12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP5718A12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 12W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1A 80 ~ 138 VAC Input
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
83%
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Package / Case
11-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input
80 ~ 138 VAC
Size / Dimension
1.28" L x 0.37" W x 0.85" H (32.5mm x 9.5mm x 21.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
5mV
Current - Output (Max)
1A
Load Regulation
58mV