BP5293-33
DigiKey Part Number
BP5293-33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP5293-33
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 7V - 26V Input
EDA/CAD Models
BP5293-33 Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
1A
Series
Packaging
Bulk
Features
OCP, OVP, UVLO
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
7V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
26V
Size / Dimension
0.67" L x 0.22" W x 0.70" H (17.0mm x 5.7mm x 17.8mm)