BP5275-25
DigiKey Part Number
BP5275-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP5275-25
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 2.5V 500mA 4.5V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BP5275-25 Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
78%
Type
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.54" L x 0.20" W x 0.91" H (13.8mm x 5.2mm x 23.0mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA