BP5234A33
DigiKey Part Number
BP5234A33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP5234A33
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4A 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
4A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
93%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
10-SIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
1.52" L x 0.49" W x 0.93" H (38.5mm x 12.5mm x 23.5mm)