BP5085-15
DigiKey Part Number
BP5085-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP5085-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 15V 80mA, 350mA 159 ~ 253 VAC Input
Category
Current - Output (Max)
80mA, 350mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
16-SIP Module, 8 Leads
Number of Outputs
2
Size / Dimension
1.91" L x 0.55" W x 0.87" H (48.5mm x 14.0mm x 22.0mm)
Voltage - Input
159 ~ 253 VAC
Line Regulation
100mV
Voltage - Output 1
15V
Load Regulation
50mV