BH33FB1WHFV-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 15.924
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-HVSOF
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BH33FB1WHFV-TR
DigiKey Part Number
BH33FB1WHFVTR-ND - Tape & Reel (TR)
BH33FB1WHFVCT-ND - Cut Tape (CT)
BH33FB1WHFVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH33FB1WHFV-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5-HVSOF
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BH33FB1WHFV-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-665
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-HVSOF
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA