BH31FB1WG-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
Texas Instruments
In Stock: 30
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-SSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BH31FB1WG-TR
DigiKey Part Number
BH31FB1WGTR-ND - Tape & Reel (TR)
BH31FB1WGCT-ND - Cut Tape (CT)
BH31FB1WGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH31FB1WG-TR
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 5-SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.1V
Supplier Device Package
5-SSOP
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA