BH29NB1WHFV-TR
DigiKey Part Number
846-BH29NB1WHFV-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH29NB1WHFV-TR
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 5-HVSOF
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-HVSOF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BH29NB1WHFV-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
80dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-665
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Supplier Device Package
5-HVSOF
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA