BD33FA1FP3-ZTL
DigiKey Part Number
BD33FA1FP3-ZTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
BD33FA1FP3-ZTLCT-ND - Cut Tape (CT)
BD33FA1FP3-ZTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33FA1FP3-ZTL
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD33FA1FP3-ZTL Models
Category
Voltage Dropout (Max)
3V @ 100mA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
700 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Configuration
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V