BD25GC0JEFJ-E2
DigiKey Part Number
846-BD25GC0JEFJ-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD25GC0JEFJ-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD25GC0JEFJ-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD25GC0JEFJ-E2
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Category
Voltage Dropout (Max)
0.92V @ 1A
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
14V
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V