BA63JC5T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 139
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.337
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220FP-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BA63JC5T
DigiKey Part Number
BA63JC5T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA63JC5T
Description
IC REG LIN 6.3V 1.5A TO220FP-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
0.5 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
900 µA
Part Status
Obsolete
PSRR
55dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - Output (Min/Fixed)
6.3V
Supplier Device Package
TO-220FP-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA