2SCR512PFRAT100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 809
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 326
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 2 A 320MHz 500 mW Surface Mount MPT3
2SCR512PFRAT100
DigiKey Part Number
2SCR512PFRAT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2SCR512PFRAT100CT-ND - Cut Tape (CT)
2SCR512PFRAT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SCR512PFRAT100
Description
TRANS NPN 30V 2A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2SCR512PFRAT100 Models
Category
Power - Max
500 mW
Mfr
Frequency - Transition
320MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 35mA, 700mA
Supplier Device Package
MPT3
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 100mA, 2V