2SC5001TLR
DigiKey Part Number
2SC5001TLRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SC5001TLRCT-ND - Cut Tape (CT)
2SC5001TLRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SC5001TLR
Description
TRANS NPN 20V 10A CPT3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 10 A 150MHz 10 W Surface Mount CPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SC5001TLR Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
10 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
150MHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
10 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
CPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
250mV @ 50mA, 4A