X9315TSI-2.7
DigiKey Part Number
2156-X9315TSI-2.7-XI-ND
Manufacturer
Xicor-Division of Intersil
Manufacturer Product Number
X9315TSI-2.7
Description
IC DIG POT 100K 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC
Category
Interface
Up/Down (U/D, INC, CS)
Manufacturer
Xicor-Division of Intersil
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C