VA80960CA25
DigiKey Part Number
2156-VA80960CA25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VA80960CA25
Description
IC MPU I196 25MHZ 168CPGA
Customer Reference
Detailed Description
i960 Microprocessor IC i196 1 Core, 32-Bit 25MHz 168-CPGA
Category
RAM Controllers
DRAM
Manufacturer
Altera
Graphics Acceleration
No
Series
Voltage - I/O
5V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 100°C (TC)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Core Processor
i960
Package / Case
168-CPGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
168-CPGA
Speed
25MHz