SZ1SMB22AT3G
DigiKey Part Number
2156-SZ1SMB22AT3G-OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB22AT3G
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 16.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
730pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.9A