SN74ACT240PWLE
DigiKey Part Number
2156-SN74ACT240PWLE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT240PWLE
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)