SMBJ75CA
DigiKey Part Number
2156-SMBJ75CA-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
SMBJ75CA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V