SA24ARLG
DigiKey Part Number
2156-SA24ARLG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA24ARLG
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 12.8A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V