Image for S912ZVHL32F1CLQ is not available
S912ZVHL32F1CLQ
DigiKey Part Number
2156-S912ZVHL32F1CLQ-ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Manufacturer Product Number
S912ZVHL32F1CLQ
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 144LQFP
Customer Reference
Detailed Description
HCS12Z - Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S912ZVHL32F1CLQ Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Bulk
RAM Size
2K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
5.5V ~ 18V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b SAR
Core Processor
HCS12Z
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz