RJK6014DPP-E0#T2
DigiKey Part Number
2156-RJK6014DPP-E0#T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJK6014DPP-E0#T2
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 16A (Ta) 35W (Tc) Through Hole TO-220FP
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
575mOhm @ 8A, 10V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FP
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V