RFG40N10
DigiKey Part Number
2156-RFG40N10-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
RFG40N10
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 40A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
300 nC @ 20 V
Part Status
Obsolete
Vgs (Max)
±20V
FET Type
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V