PZU24B2L,315
DigiKey Part Number
2156-PZU24B2L,315-954-ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Manufacturer Product Number
PZU24B2L,315
Description
DIODE ZENER 24V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 19 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW