MM3Z4V3B
DigiKey Part Number
2156-MM3Z4V3B-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
MM3Z4V3B
Description
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
84 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.7 µA @ 1 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
200 mW