MM3Z47VB
DigiKey Part Number
2156-MM3Z47VB-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
MM3Z47VB
Description
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 47 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
160 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 33 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
200 mW