MIC5308-1.5YMT
DigiKey Part Number
2156-MIC5308-1.5YMT-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5308-1.5YMT
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6-TMLF
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6)
EDA/CAD Models
MIC5308-1.5YMT Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Bulk
PSRR
90dB ~ 70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V