Image for MIC5248-1.2BM is not available
MIC5248-1.2BM
DigiKey Part Number
2156-MIC5248-1.2BM-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5248-1.2BM
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
PSRR
60dB (120Hz)
Packaging
Bulk
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V