MIC5238-1.2YD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5238-1.2YD5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5238-1.2YD5
Description
IC REG LIN 1.2V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA