MIC2920A-12WT
DigiKey Part Number
2156-MIC2920A-12WT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2920A-12WT
Description
IC REG LINEAR 12V 400MA TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-220-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 400mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Bulk
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12 mA
Output Configuration
Protection Features
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V