MC68LC040FE33A
DigiKey Part Number
2156-MC68LC040FE33A-FR-ND
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Manufacturer Product Number
MC68LC040FE33A
Description
IC MPU M680X0 33MHZ 184CQFP
Customer Reference
Detailed Description
68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 33MHz 184-CQFP (31.3x31.3)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Voltage - I/O
5.0V
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
184-BCQFP
Core Processor
68040
Supplier Device Package
184-CQFP (31.3x31.3)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Additional Interfaces
SCI, SPI
Speed
33MHz