Image for MC68EC040RC33A-FR is not available
MC68EC040RC33A-FR
DigiKey Part Number
2156-MC68EC040RC33A-FR-ND
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Manufacturer Product Number
MC68EC040RC33A-FR
Description
IC MPU 33MHZ 179PGA
Customer Reference
Detailed Description
68040 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 33MHz 179-PGA (47.24x47.24)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Voltage - I/O
5V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Core Processor
68040
Package / Case
179-BPGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
179-PGA (47.24x47.24)
Speed
33MHz