MC68340FE16E
DigiKey Part Number
2156-MC68340FE16E-FR-ND
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Manufacturer Product Number
MC68340FE16E
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144CQFP
Customer Reference
Detailed Description
CPU32 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 16MHz 144-CQFP (26.77x26.77)
Category
RAM Controllers
DRAM
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Graphics Acceleration
No
Series
Voltage - I/O
5.0V
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
CPU32
Package / Case
144-BCQFP
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
144-CQFP (26.77x26.77)
Speed
16MHz